BOFA radi na ispunjavanju Vizije 2032 prije nego što sat istekne.

  • –

    godine

  • –

    d

  • –

    t

  • –

    m

  • –

    s

Proizvođači moraju platiti za svoj ambalažni otpad

Proširena odgovornost proizvođača za ambalažni otpad bit će uvedena u Danskoj od oktobra 2025. To znači da proizvođači ambalaže moraju platiti za prikupljanje i rukovanje ambalažom koju proizvode.

To se dešava nakon princip "zagađivač plaća", i opisan je u "Izvršna naredba br. 1706"od Ministarstva zaštite okoliša i ravnopravnosti spolova o određenim zahtjevima za ambalažu, proširenoj odgovornosti proizvođača za ambalažu i ostali otpad prikupljen s ambalažnim otpadom".

U praksi, neće biti promjena u načinu sakupljanja otpada na Bornholmu, niti u načinu naplate drugih naknada građanima i preduzećima.

Naknada proizvođaču se izračunava lokalno i prikazana je na obrascu naknada, koji se može vidjeti ispod.

Pregled po paragrafu od 01.01.2026. do 31.12.2026.

Sheme otpada

Član 102(1) Naknade za sheme dodijeljene proizvođačima
Član 102(5) Naknade za opšte administrativni troškovi
Član 102(6) Naknade za mjere informisanja i drugu komunikacijuUkupno

Rezidualni otpad 511.32100511.321
Karton – Sistem sakupljanja2.808.100002.808.100
Papir – Sistem prikupljanja148.91400148.914
Metal – Šema sakupljanja644.61800644.618
Staklo – Sistem sakupljanja6.000.157006.000.157
Plastika – Šema sakupljanja5.675.521005.675.521
Kartonske kutije za hranu i piće – Sistem prikupljanja1.144.643001.144.643
Karton – Centar za reciklažu1.001.380001.001.380
Papir – Centar za reciklažu37.5500037.550
Staklo – Centar za reciklažu811.76900811.769
Sobno drvo – Mjesto za reciklažu1.014.135001.014.135
Opasan otpad – Centar za reciklažu124.99400124.994
Plastika – Centar za reciklažu1.175.514001.175.514
Metal – Centar za reciklažu11.7500011.750
Ukupno21.110.3660021.110.366

Pregled po paragrafima 01.01.2027. do 31.12.2027.

”Naknade su obračunate na osnovu trenutne i važeće uredbe. Naknade predstavljaju ukupne obračunate naknade bez odbitka gornje granice naknade (plafona) ili akontacionih procenata.

Glavna frakcija

Član 102(1) Naknade za sheme dodijeljene proizvođačima
Član 102(5) Naknade za opšte administrativni troškovi
Član 102(6) Naknade za mjere informisanja i drugu komunikacijuUkupno, ispravljeno

Rezidualni otpad 600.38000600.380
Karton – Sistem sakupljanja1.737.359001.737.359
Papir – Sistem prikupljanja92.1330092.133
Metal – Šema sakupljanja587.48200587.482
Staklo – Sistem sakupljanja5.468.333005.468.333
Plastika – Šema sakupljanja7.788.962007.788.962
Kartonske kutije za hranu i piće – Sistem prikupljanja1.570.883001.570.883
Karton – Centar za reciklažu667.86400667.864
Papir – Centar za reciklažu18.1340018.134
Staklo – Centar za reciklažu628.68500628.685
Sobno drvo – Mjesto za reciklažu1.327.058001.327.058
Opasan otpad – Centar za reciklažu348.85200348.852
Plastika – Centar za reciklažu922.21700922.217
Metal – Centar za reciklažu6.481006.481
Ukupno21.764.8220021.764.822