BOFA arbejder på at opfylde Vision 2032 inden uret tikker ud

  • –

    år

  • –

    d

  • –

    t

  • –

    m

  • –

    s

Producenter skal betale for deres emballageaffald

Fra oktober 2025 indføres et udvidet producentansvar for emballageaffald i Danmark. Det betyder, at emballageproducenterne skal betale for indsamling og håndtering af den emballage, som de producerer.

Det sker efter forureneren betaler-princippet, og beskrives i ”Bekendtgørelse nr. 1706” fra Miljø- og Ligestillingsministeriet om visse krav til emballager, udvidet producentansvar for emballage samt øvrigt affald der indsamles med emballageaffald”.

I praksis sker der ikke en ændring i den måde, der indsamles affald på Bornholm, eller hvordan andre gebyrer opkræves hos borgere og virksomheder.

Producentgebyret er beregnet lokalt og fremgår af gebyrbladet, der ses herunder.

Oversigt pr. paragraf 01-01-2026 til 31-12-2026

Affaldsordninger

§ 102 stk. 1 Gebyrer for ordninger tildelt producenter
§ 102 stk. 5 Gebyrer for generelle administrationsomkostninger
§ 102 stk. 6 Gebyrer for oplysningstiltag og for øvrig kommunikationTotal

Restaffald 511.32100511.321
Pap – Henteordning2.808.100002.808.100
Papir – Henteordning148.91400148.914
Metal – Henteordning644.61800644.618
Glas – Henteordning6.000.157006.000.157
Plast – Henteordning5.675.521005.675.521
Mad- & drikkekartoner – Henteordning1.144.643001.144.643
Pap – Genbrugsplads1.001.380001.001.380
Papir – Genbrugsplads37.5500037.550
Glas – Genbrugsplads811.76900811.769
Indetræ – Genbrugsplads1.014.135001.014.135
Farligt affald – Genbrugsplads124.99400124.994
Plast – Genbrugsplads1.175.514001.175.514
Metal – Genbrugsplads11.7500011.750
Total21.110.3660021.110.366

Oversigt pr. paragraf 01-01-2027 til 31-12-2027

”Gebyrerne er beregnet på baggrund af den nuværende og gældende bekendtgørelse. Gebyrerne er de fulde beregnede gebyrer uden fratræk af gebyr-loft eller á-conto procenter”.

Hovedfraktion

§ 102 stk. 1 Gebyrer for ordninger tildelt producenter
§ 102 stk. 5 Gebyrer for generelle administrationsomkostninger
§ 102 stk. 6 Gebyrer for oplysningstiltag og for øvrig kommunikationTotal, korrigeret

Restaffald 600.38000600.380
Pap – Henteordning1.737.359001.737.359
Papir – Henteordning92.1330092.133
Metal – Henteordning587.48200587.482
Glas – Henteordning5.468.333005.468.333
Plast – Henteordning7.788.962007.788.962
Mad- & drikkekartoner – Henteordning1.570.883001.570.883
Pap – Genbrugsplads667.86400667.864
Papir – Genbrugsplads18.1340018.134
Glas – Genbrugsplads628.68500628.685
Indetræ – Genbrugsplads1.327.058001.327.058
Farligt affald – Genbrugsplads348.85200348.852
Plast – Genbrugsplads922.21700922.217
Metal – Genbrugsplads6.481006.481
Total21.764.8220021.764.822