BOFA pracuje nad spełnieniem Wizji 2032, zanim skończy się czas

  • -

    rok

  • -

    d

  • -

    t

  • -

    m

  • -

    s

Producenci muszą płacić za odpady opakowaniowe

Od października 2025 r. w Danii wprowadzona zostanie rozszerzona odpowiedzialność producenta za odpady opakowaniowe. Oznacza to, że producenci opakowań będą musieli płacić za zbiórkę i obsługę produkowanych przez siebie opakowań.

Dzieje się to po zasada "zanieczyszczający płacii opisane w "Zarządzenie wykonawcze nr 1706" z Ministerstwa Środowiska i Równouprawnienia w sprawie niektórych wymagań dotyczących opakowań, rozszerzonej odpowiedzialności producenta za opakowania i inne odpady zbierane wraz z odpadami opakowaniowymi".

W praktyce nie ma zmian w sposobie zbierania odpadów na Bornholmie ani w sposobie pobierania innych opłat od obywateli i przedsiębiorstw.

Opłata producenta jest obliczana lokalnie i można ją znaleźć w poniższej tabeli opłat.

Przegląd zgodnie z paragrafem od 01-01-2026 do 31-12-2026

Systemy zarządzania odpadami

§ Paragraf 102(1) Opłaty za programy przyznane producentom
§ Paragraf 102(5) Opłaty ogólne koszty administracyjne
§ Paragraf 102(6) Opłaty za inicjatywy informacyjne i inne formy komunikacjiŁącznie

Odpady resztkowe 511.32100511.321
Karton - system zbierania2.808.100002.808.100
Papier - schemat zbierania148.91400148.914
Metal - System zbierania644.61800644.618
Szkło - schemat kolekcji6.000.157006.000.157
Tworzywa sztuczne - system zbierania5.675.521005.675.521
Kartony po żywności i napojach - Program zbiórki1.144.643001.144.643
Karton - centrum recyklingu1.001.380001.001.380
Papier - centrum recyklingu37.5500037.550
Szkło - centrum recyklingu811.76900811.769
Kryte drzewo - Centrum recyklingu1.014.135001.014.135
Odpady niebezpieczne - Centrum recyklingu124.99400124.994
Tworzywa sztuczne - Centrum recyklingu1.175.514001.175.514
Metal - Centrum recyklingu11.7500011.750
Łącznie21.110.3660021.110.366

Podsumowanie według paragrafu 01-01-2027 do 31-12-2027

”Opłaty zostały obliczone na podstawie obecnego i obowiązującego rozporządzenia. Opłaty to pełne obliczone opłaty bez odliczenia limitu opłat ani procentów pro rata”.

Główna frakcja

§ Paragraf 102(1) Opłaty za programy przyznane producentom
§ Paragraf 102(5) Opłaty ogólne koszty administracyjne
§ Paragraf 102(6) Opłaty za inicjatywy informacyjne i inne formy komunikacjiŁącznie, skorygowany

Odpady resztkowe 600.38000600.380
Karton - system zbierania1.737.359001.737.359
Papier - schemat zbierania92.1330092.133
Metal - System zbierania587.48200587.482
Szkło - schemat kolekcji5.468.333005.468.333
Tworzywa sztuczne - system zbierania7.788.962007.788.962
Kartony po żywności i napojach - Program zbiórki1.570.883001.570.883
Karton - centrum recyklingu667.86400667.864
Papier - centrum recyklingu18.1340018.134
Szkło - centrum recyklingu628.68500628.685
Kryte drzewo - Centrum recyklingu1.327.058001.327.058
Odpady niebezpieczne - Centrum recyklingu348.85200348.852
Tworzywa sztuczne - Centrum recyklingu922.21700922.217
Metal - Centrum recyklingu6.481006.481
Łącznie21.764.8220021.764.822